fbpx

Accessibility Tools

Skip to main content

Premierowy warsztat dla samorządowców w ramach „Laboratorium SCT” już niebawem!

22 grudnia 2022

W Europie funkcjonuje już ponad 300 stref czystego transportu (SCT), w najbliższych latach powstanie kilkaset kolejnych. Polskie miasta także tworzą – lub planują ustanowić – SCT. Jak robić to najlepiej? O tym będziemy mówić podczas pierwszego warsztatu w ramach projektu „Laboratorium Stref Czystego Transportu”, który odbędzie się 12 stycznia w Katowicach w ramach konferencji Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

W ostatnich tygodniach wiele uwagi poświęcono decyzji krakowskich radnych z dnia 23 listopada 2022 r., kiedy to zdecydowali oni o utworzeniu SCT. Temat stref czystego transportu będzie zyskiwał na znaczeniu choćby ze względu na założenia Krajowego Planu Odbudowy, nakładającego obowiązek ustanowienia SCT w miastach liczących powyżej 100 tys. mieszkańców, w których przekraczany jest określony poziom emisji tlenków azotu. SCT mają pomagać obniżać poziom zanieczyszczenia miejskiego powietrza spowodowany w znacznej mierze przez samochody benzynowe i z silnikami diesla. Wiele krajowych i zagranicznych analiz wskazuje, że w centrach dużych miast za ten problem w zdecydowanej większości odpowiada właśnie transport kołowy.

Tematem pierwszego z cyklu warsztatów dla przedstawicieli samorządów w ramach projektu „Laboratorium SCT” będzie kwestia przygotowań i procesu wdrożeniowego SCT. Eksperci Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych przedstawią i omówią z uczestnikami wszystkie kroki niezbędne do uruchomienia dobrze funkcjonującej SCT.

.